Víte, jak správně nafouknout míč, a jak se o něj starat?

Nafouknout gymnastický míč je hračka. Jde to rovnou několika způsoby!

 

Jde to i ústy

Přestože se na internetu můžete dočíst, že ústy se gymnastický míč nafukovat nemá, máme vyzkoušeno, že i ústy to jde! Ne každému se to však musí podařit. Míč je totiž potřeba nafouknout na jeho danou velikost.

Chcete to i přesto vyzkoušet, ale máte obavy, že se do míče dostanou bakterie a vlhkost? Bojíte se, že míč proto nepůjde znovu nafouknout? Jsou to zbytečné obavy.

Opakovaně jsme zkoušeli a testovali. Případné bakterie materiál míče nijak neohrožují a vlhkostní slepení je minimální. Ostatně, kdo si velký míč na noc vypustí a dá pod postel, aby si ho na ranní rozcvičku zase nafouknul?

Dobře poslouží pumpičky na kola

Gymnastický míč snadněji a rychleji nafouknete běžnou pumpičkou, co máte doma. Kromě pumpičky na jízdní kolo vám stejně dobře poslouží také hustilka na nafukovací matrace, nebo pro nafukování hraček k vodě.

Někteří volí pumpičku na gymnastický míč

Pořídit si můžete také speciální pumpičku pro gymnastický balon. Pro jedno nafouknutí, ale tuto variantu považujeme možná za zbytečně drahou.

Náš tip je kompresor

Nejlepší a nejméně pracnou variantou je samozřejmě kompresor. Balon na cvičení jde bez problému nafouknout kompresorem na benzínce, pokud se vám tedy potom vejde do auta.

 

Na co si dát při nafukování gymnastického míče pozor?

Velikost správně nafouknutého míče
Míč se má naplnit vzduchem přibližně na jeho předurčenou velikost, tedy na rozměr uvedený v jeho názvu. Například míč GymBall 65 
https://www.formerfit.cz/gymnasticke-mice/gymasticky-mic-formerfit-gb65/ tedy nafoukněte na průměr 65cm. Rozumná tolerance je do 4 cm. Nesnažte se z míče o průměru 75 cm udělat míč velikosti 65 cm nebo naopak. Nadměrným přehuštěním nebo podhuštěním totiž zhoršíte funkční vlastnosti výrobku.

Kontrola správné velikosti míče

Máte gymnastický míč nafouklý a chcete si ověřit, že jste trefili správnou velikost? Jděte na to jednoduše. Cvičební míč postavte ke zdi, o kterou opřete rovný metr a pak podle oka stanovujete průnik největšího bodu míče s číslem na metru. V podstatě měříme stejně, jako děti u doktora. J

Přesnějšího měření docílíte výpočtem – vydělte obvod míče číslem 3,14. Obvod změříte krejčovským metrem. Můžete i rovným metrem, když si obvod přenesete do přímky odvalováním míče na podlaze s označením od špuntu ke špuntu. Zjistíte tím, že GymBall 55 má obvod 173cm, GymBall 65 má 204cm a GymBall 75 má 236cm. 

 

Čeho se naopak nemusíte obávat?

Prodejci často radí, nafukovat balón jen při pokojové teplotě, nejprve jen částečně a druhý den dofouknout. Na základě více než 20letých zkušeností v oboru ale můžeme říci, že se jedná o zbytečné opatření. Naše míče můžete nafukovat při různých plusových teplotách a vždy rovnou na plno. Bez problému!

 

Jak o gymnastický balon pečovat?

Gymnastické míče patří mezi velmi bezúdržbové cvičební pomůcky. Míč však můžete podle potřeby bez problému vyčistit vlhkým hadříkem a poté ho utřít do sucha.

Odhadem zkontroluje velikost

Před každým použitím od oka zkontrolujte, zda je gymnastický míč dostatečně nafouklý. V případě potřeby dofoukněte tak, aby měl správnou velikost vhodnou pro vaši postavu.

Pozor si dejte na ostré předměty, i přímé zdroje tepla

Přestože gymnastické (rehabilitační) míče mají vysokou nosnost, každý míč je choulostivý na propíchnutí, proražení ostrým předmětem. Pokud na něm budete poskakovat například po ostrých kamenech, nepomohla by vám ani nosnost třeba 600kg.

Odolnost míče pro domácí cvičení a posilování je opravdu vysoká. I přesto doporučujeme míče udržovat v dostatečné vzdálenosti od přímých zdrojů tepla, jako je například sporák, oheň v krbu a podobně.

 

Podívejte se na naše gymnastické míče

Máte další otázky ohledně nafukování či péče o gymnastické míče? Rádi vám poradíme.
Pošlete nám zprávu na formerfit@formerfit.cz nebo volejte na číslo 602 575 173.


Poradna Formerfit, s.r.o.
Český výrobce fitness vybavení