Jak vybrat gymnastický míč

Jak vybrat správnou velikost gymnastického míče? Jednoduše. Žádnou vědu v tom nehledejte. Vhodnou velikost míče vyberete podle vaší výšky, nebo délky ruky. Doma vám tak plně postačí metr a šikovný pomocník, který vás změří.

 

Výběr míče podle pomocné tabulky

Výběr míče na cvičení vám usnadní naše pomocná tabulka. Správnou velikost míče vyberete snadno a rychle podle výšky vaší postavy a délky paže.

Tabulka velikostí
Velikost míče Výška postavy Délka paže
55 140-160 55-65
65 160-180 65-80
75 180-200 80-90

 

Jak se správně změřit?

Změřte délku vaší natažené ruky od ramenepo konce prstů. Orientační měření bude úplně stačit, míč vám bude i tak perfektně sedět! Vyrábí se totiž v univerzálních velikostech odstupňovaných po 10cm, takže „pár“ centimetrů nehraje roli.

Číslování velikosti míče současně představuje jeho průměr v cm po jeho ideálním nafouknutí. Velikost je odstupňována obvykle po 10 centimetrech, přičemž gymnastické míče o průměru 55, 65 a 75 cm patří mezi nejčastěji kupované velikosti.

 

Správnou velikost míče zvolíte i bez tabulky

Balon na cvičení můžete vybrat také pomocí židle, knížky nebo časopisů, a metru.

Cílem je změřit v sedu vzdálenost od země ke spodní straně vašich hýždí. V sedu vhodném pro cvičení na míči by měly být vaše hýždě o trochu výše, než kolena.

Na nízkou židli položte knížku a sedněte si na ni. Máte kolena v rovině se stehny, nebo dokonce výše? Pak přidejte další knížky, popř. časopisy, než budou vaše hýždě v požadované poloze – tedy trochu výše nad koleny. Pak změřte vzdálenost od podlahy po vršek naskládané hromádky, číslo si poznačte a čtěte dále o prosednutí.

Prosednutí balónu

Při sezení na gymnastickém míči (relaxačním míči) dochází k jeho mírnému zmáčknutí – prosednutí. Předpokládané prosednutí k vašemu měření prosím pro výběr velikosti rehabilitačního míče připočtěte. Čím více vážíte, tím bude prosednutí větší. Pro vaši představu 50kg váhy prosedne míč zhruba o 10cm, 70kg o 15cm a 100kg o 20cm.

 

Nosnost gymnastického míče

Velké míče vyrábíme z měkčeného PVC. Je to vysoce odolný elastický materiál a míč má tak po nafouknutí velkou nosnost. Nosnost cvičebního míče je proto naprosto dostatečná pro uvedenou hmotnost, ale také bezpečně vydrží tlak vytvořený opakovaným dosednutím na míč či dynamickým cvičením v podobě všech variant cviků.

Nosnost míčů testujeme do 250 kg

Gymnastické míče pravidelně testujeme na zátěž 150 – 250 kg. Můžete se proto spolehnout, že míče pod vámi neprasknou.

 

Podívejte se na naše gymnastické míče
 

Máte další otázky ohledně výběru gymnastického míče? Rádi vám poradíme.
Pošlete nám zprávu na formerfit@formerfit.cz nebo volejte na číslo 602 575 173.

 

Poradna Formerfit, s.r.o.
Český výrobce fitness vybavení